برگشت به وبلاگ نویسی؛شروع دوباره ی دوران شکوفایی فکری..

تقریبا ۲-۳ سال قبل بود اثرات نظرات و یادداشت های خودم را در وبلاگم به طور محسوس در چند مقطع مختلف در سطح دانشگاه دیدم،مثل بحث حذف شدن شهدای گمنام از نقشه راهنمای دانشگاه آزاد و حتی دعواهای ان دوران در تشکل های دانشجویی؛البته مثال های دیگر هم وجود دارد که دوستان به وسیله ی وبلاگ های خود باعث نشان دادن واکنش از طرف مسئولین دانشگاه شدند.

این موارد مربوط به همین چند سال اخیر است،در حالی که مشابه آن در سطح جامعه مخصوصا همین شهر قزوین بسیار دیده شده که افراد با وبلاگ های خود جریان های مختلفی را مدیریت کردند و حتی مسئولین را وادار به واکنش کردند.

اما در حال حاضر شرایط وبلاگ نویسی ،در همین شهر خودمان چگونه است؟

به عقیده ی بنده فعالین حوزه ی فضای مجازی همانطور که در زندگی حقیقی خود دارای یک هویت مشخص هستند ، در دنیای مجازی نیز به این هویت نیاز دارند،البته اگر هدف از فعالیت تاثیرگذاری باشد.هرچند منظور از هویت مشخص در فضای مجازی، هویت شناسنامه ای افراد نیست ، بلکه آن هویتی است که افراد قرار است با آن شناخته شوند و مخاطبین به ان رجوع کنند.

در شرایط فعلی ابزاری مثل تلگرام،ایستاگرام و حتی پیش از اینها گوگل پلاس ،فیسبوک و حتی شبکه های اجتماعی داخلی توانایی هویت بخشی به یک فعال فضای مجازی را ندارند؛در فضایی مثل تلگرام که ماهیت اصلی آن صهیونیستی می باشد ، هیچ وقت نمی تواند یه یک ایرانی هویت ببخشد و در زمینه کاربری این نرم افزار نیز فضای بحث گونه آن اجازه تفکر عمیق را در خیلی مواقع از کاربران می گیرد.

شبکه اجتماعی اینستاگرام که حول محور اشتراک تصاویر مخاطبان خود را مشغول کرده ،با معتاد کردن کردن مخاطبین به کسب لایک های بیشتر برای تصاویر خود عملا یک دنیای پوچ مجازی را برای فعالین و کاربران ایجاد کرده است.

البته در اینکه باید برای این فضاها جایگزین های بومی تعریف شود هیچ شکی نیست ، ولی هیچ کدام از انها نیز به تنهایی توانای هویت بخشی مجازی را ندارند.

اما در این میان شاید تنها یک صفحه دو ستونه وبلاگ که می توان آن را به دفترچه یادداشت مجازی تشبیه کرد بتواند بخش زیادی از هویت مجازی یک فرد را تشکیل دهد؛ صفحه ای که کاربران برای جذب مخاطب بیشتر جهت مطالعه مطالب خود نیاز به نو آوری ،مطالعه و آموزش و … دارند که خود این روند نه تنها به شکل گیری یه دفترچه یادداشت مجازی خوب تبدیل می شود ، بلکه خود فرد را نیز به سطح بالاتری از فکر کردن و عمل کردن سوق می دهد.

در سالهای اخیر با برگزاری جشنواره های وبلاگ نویسی مختلف در موضوعات بی ربط و باربط باعث شده وبلاگ نویسی به یک امر سطحی و غیرقابل تاثیر بدل شود و افراد برای بهتر دیده شدن به فضای هایی با تکنولوژی های جدید مهاجرت کردند.

تاثیر این مهاجرت و وبلاگ های خاک گرفته دوستان را به صورت کاملا مشهود می توان در سایت های خبری ،شبکه های اجتماعی و حتی سطح جامعه و رفتار مسئولین مشاهده کرد.

بازگشت به دوران وبلاگ نویسی برگشت به عقب نیست ، بلکه شروع دوباره ی دوران شکوفایی فکری فعالین و کاربرانی است که قصد دارند با ابزارهای فضای مجازی در مسیر انقلاب اسلامی حرکت کنند.

کاملا بی ربط:یک عمر کشیدی نفس اما نکشیدی
آهی که از آیینه غباری بزداید

4 پاسخ به “برگشت به وبلاگ نویسی؛شروع دوباره ی دوران شکوفایی فکری..”

  1. علی شیرانی گفت:

    خب باید در زمین دشمن بازی کنیم
    الان فعلا انتخاب زمین بازی دست آنهاست.
    فعلا جنگ به طرف تلگرام کشیده شده و مخاطب راحت طلب و بی مطالعه شده

  2. دچار گفت:

    وبلاگ نویس برای جذب مخاطب بیشتر جهت مطالعه مطالب خود نیاز به نو آوری ،مطالعه و آموزش و … دارند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *