این نظام آموزشی حججی ها تربیت نخواهد کرد…

چند وقتی است ، توفیق اجباری حاصل شده و برای کلاس های سواد فضای مجازی بین دانش اموزان می روم.دانش آموزانی که مسئولین تلاش می کنند تا انقلابی تربیت شوند.

معمولا دانش اموران شهرهای اطراف و نواحی دور از مرکز استان،سطح سوادشان در حوزه فضای مجازی نسبت به مرکز نشینان پایین تر است و مسلما موارد آموزشی را با دقت بیشتری دنبال کرده و مطالب جذابیت بیشتری برایشان دارد.

اما وضعیت در بین دانش اموران مرکز استان نشین فرق می کند. در یکی از همین کلاس ها که در خدمت دانش آموزان دبیرستان های قزوین بودم، هنوز ارائه من به نیمه نرسیده بود که بحث کاملا منحرف شد و دانش آموران با بیان اینکه مطالب را کاملا مطلع هستند، فضای بحث را به سمت دیگری بردند.

بحث به اینجا کشیده شد که وقتی فضای سرگرمی مناسب برای دانش آموزان در شهر و در مدارس وجود ندارد، طبیعی است که این افراد به فضای مجازی پناه ببرند و از این فضا برای سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت خود استفاده کنند.

هرچند که این موضوع ، بحث مهم و قابل تاملی است ولی موردی که باعث شد تقریبا تمامی عزیران در بحث مشارکت کنند، موضوع مطالبه گری دانش آموزان یا به نوعی جنبش دانش آموزی است.

اینکه دانش آموزان برای رسیدن به خواسته های به حق خود مطالبه گری کنند و برای به حق رسیدن هزینه پرداخت کنند، و این هزینه می تواند اشکال مختلف داشته باشد مورد بحث و نظر قرار گرفت.

اما نکته قابل توجه این است که دانش آموزان قبل از اینکه حتی تصمیمی بگیرند و عواقب این تصمیم را در نظر بگیرند، ترجیح می دادند که بدون هیچ گونه چالشی به روال گذشته ادامه دهند و از حقوق خود کوتاه بیایند و هیچگونه تلاشی در جهت تحقق اهداف خود نداشته باشند.

برای تربیت یک جامعه انقلابی، جامعه ای که حاضر باشد برای پیشرفت کردن و دستیابی به حقوق خود ، مقاوت کند و هزینه آن را بپردازد، نیاز است بر روی دانش آموزان سرمایه گذاری شود.

هر چند شاید خیلی امیدی نمی توان به سیستم های دولتی و آموزش و پرورش داشت ، ولی انتظار می رود مجموعه های تربیت محور در مساجد و مراکز فرهنگی به همراه مجموعه های مثل بسیج دانش آموزی به طور جد برنامه ریزی کرده و برای تربیت یک جامعه ای با اهداف و آرمان های انقلاب وارد عمل شوند.

 در غیر اینصورت نباید خیی امید داشت که مدارس ما و این نظام آموزشی بتواند حججی ها تربیت کند…..

#بازگشت_قهرمان

کاملا بی ربط :

گفتم که: «مُردم از غم» و گفتی: «به حرف نیست!»
ای کاش من حریف زبان تو می شدم…

2 پاسخ به “این نظام آموزشی حججی ها تربیت نخواهد کرد…”

 1. محمد مهیار اصفهانی گفت:

  کشوری که به آموزش و پرورش اهمیت نمی‌دهد، قطعا آینده‌ی روشنی نخواهد داشت. مشکل ما از اونجایی شروع شد که شغل معلمی کم اهمیت شد و در نتیجه‌ی اون هیچ کدام از افراد تحصیل کرده‌ی جامعه سمت شغل معلمی نرفتند؛ و اون هایی هم که رفتند اکثرا مجبور شده بودند. وقتی که مدرسه مدیر و معلم مناسب نداشته باشه و خیلی مشکلات دیگه از قبیل: مطالب آموزشی بی ارزش، بی برنامگی در آموزش، عدم وجود زیرساخت های مناسب مثل مدرسه و آزمایشگاه و … ، تئوری گرایی شدید و خیلی مشکلات دیگه که خودتون بهتر از من می‌دونید وجود داشته باشند، آموزش و پرورش اون طوری که باید نتیجه بده، نتیجه نمی‌دهد. بعد از چند سال همون دانش آموزها، دانشجو می‌شوند و باز هم یکسری مشکلات دیگر … . از همون دانشجو ها هم توقع میره که آینده کشورشون رو در دست بگیرند و به اصطلاح «آباد»ش کنند.
  و مسئله‌ی دیگه‌ای هم که وجود داره اینه که سرچشمه خیلی از مشکلات خود ما هستیم. جامعه از ما انسان ها تشکیل شده. فقط حرف می‌زنیم و هیچ عملی وجود نداره (با موارد استثنایی فعلا کاری ندارم!).و اگر هم بخواهیم تغییری رو توی جامعه ایجاد کنیم، باید از خودمون شروع کنیم؛ و متاسفانه در این حالت با یک گل بهار نمی‌شود! و همون طور که شما گفتید تا وقتی که اکثریت حاضر به پرداخت هزینه‌ای نباشند، تغییری صورت نمی‌گیره و مشکلات همچنان وجود خواهند داشت…

 2. محمدحسین دانیالی گفت:

  کوتاه نوشت خوبی بود.
  بنظر بنده فضا های تفریحی و سرگرمی امروز شهر هم کم نیست و امکانات خوبی داریم. اینکه نوجوانان به فضای مجازی روی می‌آورند؛ مدیریت ضعیف خانواده است؛ در بسیای از خانواده‌ها برای اوقات فراغت فرزندانشان هیچ برنامه‌ای ندارند.
  ضعف نظام آموزشی هم برکسی پوشیده نیست‌.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *