این برخورد عفیفانه نیست…

در کشور ما اینکه یک موضوع را در یک هفته برجسته کنیم و بقیه روزهای سال کاری با ان نداشته باشیم، تبدیل به یک روال و اپیدمی شده است.و حتی در برخی اوقات در ان یک هفته هم به صورت کاملا ناجوانمردانه و  در اوج بد سلیقه گی تمام به موضوع مربوطه پرداخته می شود که نه تنها تبلیغ ان موضوع نیست ، بلکه نوعی ضد تبلیغ نیز هست.

بحث عفاف و حجاب ، یکی از همان موضوعات است که معمولا دستگاه های مرتبط با این موضوع در کل بیشتر به امور مهم دیگر می پردازند یا حداقل وقت کمتری برایش در نظر می گیرند، و وقتی به هفته عفاف و حجاب نزدیک می شویم به تکاپو می افتند که حجاب هم مسئله ی مهمی است.

یکی از برنامه هایی که در این هفته در کشور و علی الخصوص در قزوین برگزار می شود، تجمع عفاف و حجاب است ؛ حال ممکن است این تجمع با اسامی و عناوین مختلفی برگزار شود ولی هدف اصلی آن ، به گفته برگزار کنندگان احیای عفاف و حجاب در جامعه و فرهنگ سازی در این زمینه است.

حال سوالی که اینجا پیش می آید این است که آیا واقعا با این تجمع، عفاف و حجاب در جامعه احیا می شود؟

اینکه در چند روز قبل تجمع در خیابان های شهر به افراد بدحجاب گل بدهیم و به نوعی انها را از خود بدانیم ولی چند روز بعد با برگزاری تجمعی باعث شویم خودمان را از آنها جدا بدانیم و طردشان کنیم،دقیقا ضد تبلیغی است که در بالا گفته شد؛و باعث فضایی دو قطبی در بحث عفاف و حجاب در جامعه می شود.

نکته مهم دیگر نگاه اشتباهی است که از جانب ما نسبت به این افراد وجود دارد و فکر میکنیم که این افراد با اصل حجاب مشکل دارند و نگاهی کاملا غلط است.این موضوع را می توان در تحقیقات میدانی که صورت گرفته دید که این افراد حتی با برداشتن قانون حجاب اجباری راضی به برداشتن همین حجاب نصف و نیمه خود نیستند.

پس می توان نتیجه گرفت که این افراد با اصل حجاب مشکلی ندارند و این درک نادرست از حجاب هست که باعث شده این افراد با چنین حجابی در جامعه حضور پیدا کنند.

در این مورد می توان به صحبت رهبری در سفر به خراسان شمالی نیز اشاره کرد که به موضوع نقص در ظاهر اشاره کردند که باید با این نگاه نهی از منکر کرد.

از این دست مدل فرهنگ سازی ها در بحث حجاب کم نداریم و کارهایی دیگری هم وجود دارد که در فضای مجازی بسیار دیده شده؛مانند تصاویر دختران چادری که به بهانه تبلیغ حجاب منتشر می شود ،  ولی مباحث دیگری از جمله عفاف را زیر پا می گذارند و حتی باعث جلب نظر و بیشتر دیده شدن می شوند و همچنین خودشان را نسبت دیگران برتر می دانند.

در پایان می توان نتیجه گرفت که اگر هر برنامه ای با هدف خط کشی بین با حجاب و بد حجاب صورت گیرد،باعث دو قطبی کردن جامعه و ضعیف شدن موضوع عفاف و حجاب می شود.

 

3 پاسخ به “این برخورد عفیفانه نیست…”

 1. دکتر فاطمه محمد بیگی دبیر بنیاد عفاف و حجاب گفت:

  با سلام .حضورآقای عنایتی و تشکر از دغدغه شما.با توجه به شرایط شهر قزوین اتفاقا امسال در جهت حل مشکل دو قطبی به جای راهپیمایی از همایش پیاده روی و مسابقه ورزشی جام عفاف با حضور هیات ورزشهای همگانی برای بانوان در سه رشته برگزار شد .که بسیار شاداب و پویا بود و مورد استقبال اقشار مختلف قرار گرفت. بد نیست اخبار این موضوع را رصد بفرمائید.البته این همایش علیرغم عدم همکاری برخی از ارگانها تقریبا خوب اجرا شد. در خصوص موضوع اهدا گل پیشنهادم این است شما نیز در حین اهدا گل از مردم گزارش باز خورد ها را ببینید.زیرا اولا این مراسم سالی یکبار به صورت نمادین اجرا میشود که یاد بود این روز تار یخی است.مانند گلباران خلیج فارس برای شهدای هواپیمای مسافر بری که قطعا دراین مراسمات هدف تأثیر عمیق در موضوع نیست.بلکه ادای احترام به بانوان محجبه و دعوت از بقیه بانوان ودختران برآی افزایش سطح حجاب است.با توجه به عفت ذاتی بانوان و برای همدلی وهم افزایش در این امر نه تنها اهد ا گل خوب است .بلکه ما امسال به برادرانی که همسرشان محجبه بودند هم گل اهدا کردیم.چر ا که در قرآن کریم خطاب امر به حجاب اول به مردان است.آقایان مسئول امر کردن افراد خانواده به حجاب هستند. امسال ما همزمان اجرای زنده خوشنویسی جملات حجاب و عفاف را هم داشتیم که به همت بسیج جامعه زنان برگزار شد و نوشته های هنری به شهروندان به همراه گل اهدا شد.بنده فکر میکنم دو قطبی که فرمودید امسال در قزوین ایجاد نشد.اما شاید در شهرهای دیگر اتفاق افتاده باشد.
  آنچه دغدغه شما و بنده است کار پیوسته و تربیتی در این حوزه و پرهیز کج سلیقگی برخی افراد است که تعداد کمی از متولیان در این مسیر هستند.

  • MoBiN گفت:

   سلام
   ممنون از پاسخگویی شما
   این انتقاد من فقط شهر قزوین نیت بلکه بقیه کشور هم هست
   متاسفانه مشکل عمده ای که وجود داره اینه که چرا باید در طول سال این امور تربیتی کم رنگ باشه و فقط در یک هفته ما بهش بپردازیم؟؟؟

 2. مینا گفت:

  دیگه وقت اون رسیده که عینک خوش بینی رو از چهره برداریم، نمیشه با کارهای کلیشه ای عفاف و حجاب رو در جامعه ترویج کرد، مادامی که تمامی افراد محجبه از حسن خلق و برخورد صحیح و شایسته برخوردار نباشند قطعا این الگوسازی شکل نخواهد گرفت. منظورم این است که فقط کافیه یک فرد باحجاب برخورد ناصحیحی داشته باشد متاسفانه این برخورد به تمامی افراد باحجاب نسبت داده خواهد شد. باید درجهت ترویج اخلاق در بین تمام اقشار جامعه تلاش بشه که درنهایت یکی از نتایج و ثمرات اون میتونه شیب ملایم افراد بدحجاب به سمت حجاب باشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *