خرده تحلیل های انتخاباتی…

انتخابات هفتم اسفند ماه هم تمام شد و یک بار دیگر مردم با حضور خود پای صندوق ها مهر تاییدی بر این انقلاب و نظام جمهوری اسلامی زدند.در هر انتخاباتی گروهی مورد اقبال مردم قرار میگیرند و به قولی رای می آورند و گروهی نمی توانند نظر مردم را به سمت خود جلب کنند ولی فارغ از تمام این بحث ها این مردم هستند که پیروز واقعی این ماراتون بزرگ انتخاباتی می باشند.

همواره بعد هر انتخاباتی بحث های مختلفی در محافل مختلف پیرامون نتایج انتخابات شکل می گیرد و انتخابات قزوین هم از این قاعده مستثنی نیست.طبق اخباری که از منابع رسمی و غیر رسمی منتشر شده است ،افرادی که از قزوین به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرده اند ، هیچ کدامشان از طیف اصولگرا و ائتلاف بزرگ اصولگرایان در قزوین نیستند ، و چرایی این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بنده با توجه به سواد سیاسی خود به دلایل زیر رسیدم:

 • یکی از معیارهایی که باعث می شود یک فرد مورد تایید و اقبال مردم قرار بگیرد ، شخصیت مردمی اون فرد هست و این شخصیت مردمی بدون حضور در بین اقشار مختلف مردم و حل و فصل مشکلات آن ها بدست نخواهد آمد. امتیازی که کمتر در بین چهره های شاخص اصولگرایی (امثال اقایان حسینی و سیاهکلی و شیر محمدی و …) نسبت به فردی مثل اقای داوود محمدی  دیده می شد . و همین موضوع باعث می شد مردم داوود محمدی را بیشتر به خودشان نزدیک ببیند تا دیگر افراد سیاسی شهر که فقط در زمان انتخابات یادشان می افتد ، شهر و دیاری به نام قزوین وجود دارد که باید به فکر مشکلات مردم آن دیار بود. و حالا ممکن است دوباره بروند تا انتخابات بعدی…
 • از یکی دوهفته قبل از انتخابات و حتی بعد اعلام نتایج صحبت هایی مطرح می شد از اینکه نباید بزرگان اصولگرایی شهر لیست ائتلاف اصولگرایی قزوین را بدین شکل (حجت الاسلام سید مرتضی حسینی و خانم فاطمه محمدبیگی) می بستند و این ظرفیت بود که لیست بهتری اماده می شد ؛ این طیف افراد با این باور بودند که می شد به جای خانم محمدبیگی فردی توانمند تر و با تجربه بالاتر در لیست فرار می گرفت. ولی با توجه به دلیل گفته شده در بالا و برخی مسائل و عملکردهای نامطلوب از طرف حجت الاسلام سید مرتضی حسینی ،شاید اصولگرایان با قرار دادن فرد دیگری در کنار خانم محمدبیگی می توانستند لیست بهتری را برای اتخابات هفت اسفند راهی کنند. زیرا به اذعان برخی از سیاسیون و حتی نزدیکان اقای حسینی ، چندان امیدی به رای اوری ایشان نبود و در بین مردم نیز از محبوبیت کمتری نسبت به سایر رقبا برخوردار بودند.
 • یکی دیگر از دلایل نتیجه بدست آمده در انتخابات هفت اسفند را می توان در برجام جستجو کرد.برجامی که دولت تمام فعل و انفعالات کشور را منوط به اجرای آن دانسته ؛در این بین مردم  همچنان امیدوار و منتظر هستند تا با اجرای برجام و رفع تحریم های گشایشی در وضع معیشت و اقتصاد رخ دهد و به همین دلیل خواهان مجلسی هستند که حداقل تا پایان این دولت، مانعی در برابر فعالیت های دولت نباشد.
 • اتحاد مورد بعدی هست که می توان با بررسی بود و نبودش به نتایج خوبی رسید.در این دوره در قزوین شاهد بودیم علی رغم شکل گیری ائتلاف بزرگ اصولگرایی باز هم افرادی بودند که با همان ویژگی اخلاقی خودشیفتگی و خود کلفت پنداری مخصوص قزوینی ها باعث تضعیف این ائتلاف و در نهایت شکست آن و حتی شکست خود شدند.اما علاوه بر افراد خارج از ائتلاف ، کاندیداهای داخل لیست هم به معنای واقعی کلمه به ائتلاف نرسیدند ؛ هرچند که خانم محمدبیگی با تمام وجود سعی در حفظ این ائتلاف داشت ولی حجت الاسلام سید مرتضی حسینی و برخی طرفدارانشان از افراد گرفته تا برخی نهاد ها ، با تک روی های خود و خودخواهی ها و اجتهاد های اشتباه پایه ریز یک شکست تلخ شدند.
 • در طول سی و هفت سالی که از انقلاب اسلامی می گذرد، همواره شاهد آن بودیم که هر وقت جناح مومن انقلابی ، نیروی های حزب الهی  ، هئیتی ها و فعالین فرهنگی در میدان حاضر بودند ، توانسته اند به نتیجه مطلوب برسند.متاسفانه در این انتخابات شاهد آن بودیم که بخش اعظمی از طیف مذکور به دلایل مختلف مانند اینکه هئیت نباید سیاسی باشد، از حضور فعال در عرصه انتخابات امتناع کردند و این می تواند زنگ خطری باشد برای نفوذ جریان سکولار در هیئت ها و مجموعه های مذهبی و فرهنگی.

فارغ از تمام بحث ها ،برای اینکه در دور جدید مجلس شورای اسلامی ، نمایندگان این دیار بتوانند عملکرد خوب و مطلوبی داشته باشند ، باید مورد حمایت مردم قرار بگیرند و این حمایت همواره از نوع تشویق نیست و انتقاد،مطالبه گری و نظارت مردمی هم نوعی حمایت از این عزیران می باشد.

پ.ن: یاد گرفتم که اصولگرا و اصلاح طلب چیزی جز بازی های سیاسی نیست و من باید انقلابی باشم…

کاملا بی ربط :

مایه اصل و نسب در گردش دوران زر است
هر کسی صاحب زر است او از همه بالاتر است

دود اگر بالا نشیند کسر شأن شعله نیست
جای چشم ابرو نگیرد چونکه او بالا تراست

3 پاسخ به “خرده تحلیل های انتخاباتی…”

 1. متینا گفت:

  همه مسئول ان. هم کسایی که به ناحق و با روش های غیر اخلاقی رای جمع کردن/ هم کسایی که به نفع وحدت کنار نکشیدن/ هم کسایی که متاسفانه با وجودیکه اسمشون در لیست وحدت بود، تمکین نکردن اتحاد رو و نظر بزرگان رو/ هم بزرگانی که متاسفانه بعد این همه متحد نتونستن لااقل حزب خودشون رد به یک حرف شنوی درستی برسونن و برای چندمین بار لطمه خوردن و هم مردمی که عوامانه رای دادن…همه حق الناس کردن..

 2. مهدی گفت:

  سلام
  یه چند تاسوال ازتون داشتم راجع به قرار گاه جهادی صاحب الامر
  اگه ایمیل بدین ممنون میشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *